Çocuk Bisiklet Dersi – 6 Yaş Can ile ilk dersimiz

Bu sabah Can ile keyifli bir ders yaptık. Bisikleti çok güzeldi, ancak biraz küçülmüştü sanki.

Çocuk bisiklet nasıl öğretilir

Can’ın boyu 133, 6 yaşında. Bisikleti 16 janttı. Önce yan tekerlerini çıkardık. Onları kardeşi için saklamak istediğini söyledi. Kendisine teslim ettik 🙂 Biz zaten yan tekerleri önermiyoruz, ve çıkardıklarımızı da çöpe yolluyoruz. Bizce denge tekeri kullanmaktansa, pedalsız denge bisikleti , iki tekerliye daha iyi bir geçiş sağlıyor. Denge tekeri, çocuğun kendi denge bulmasına yardımcı olmadığı gibi, iki ayağını kaldırıp pedallara koymak gibi sonradan kırması zor bir alışkanlık edindiriyor.

Canla rekor denemelerimize başladık. Bu arada rekor kelimesinin anlamını da öğrenmiş olduk. Futbol’daki goller gibi deyince anlaştık.

Can’ın eğitim videosunu yorumsuz ekliyouz. En son büyük (20″) bisiklete geçiş yaptık, ve Can onu daha çok sevdi. Onu hediye edeceğimizi düşündü ama malesef..yoksa diğer öğrencilere neyle ders vereceğiz di mi? Ama, babasına en yakın bisikletçinin adresini verdik. Umarız en yakın zamanda boyuna uygun bir bisikletle onu pedallarken görürüz. Güle Güle Can 🙂

 

[fbcomments count="off" num="5"]

Kendime & çocuğuma hangi bisikleti almalıyım ?

Yeni başlayanlar için Bisiklet Önerileri

Siz veya çocuğunuz bisiklet kullanmayı öğrendiniz. Peki ne tür bir bisiklet almalısınız? Tecrübelerimiz, ve müşteri yorumları sonucu aşağıdaki listeyi sizin için oluşturduk. Bu modeller fiyat/performans açısından sizi üzmeyecektir, tabi ki bu subjektif bir listedir, her tecrübe farklı olabilir. Bisiklet almadan şu hususlara dikkat edin:

 • Arka süspansiyonlu bisiklet almayın
 • Bisiklet çok ağır olmasın
 • Süpermarket bisikleti almayın (markalı kampanya değilse)

Boy seçimi olarak

110-120: 16 jant

120-140: 20 jant

140-155: 24 jant

155 -165: 26 jant 

165 ve üstü:  26 ya da 28 jant düşünebilirsiniz.

(Katlanır bisikletler için en alta bakınız. )

Kişiden kişiye bacak boyları farklılık gösterebilir. Örneğin erkeklerin bacak boyları daha kısadır, bu nedenle aynı boyda kız çocuğu daha yüksek bisiklet kullanabilir. Yeni başlayan birinin (sele en alttayken) en azından pençelerinin yere değmesini, ve bisikletin kontrol edebileceği bir ağırlıkta olmasını öneririz. 4 sene kullansın diye ayak parmak uçları değen bir bisiklet almayınız.

20 jant Kız çocuğu:

Eğer ikinci el almaya sıcak bakıyorsanız, ve kızınız hızlı uzuyorsa, ya da sadece bir sene 20 jant kullanacaksa letgo , sahibinden gibi sitelerden temiz ve ucuz kız bisikletleri bulmak mümkün. Marka olarak Bianchi ve Salcano markaları öneririz. 200-250 tl (2018) civarı yenisinin yarı fiyatına, neredeyse hiç kullanılmamış bisikletler almak mümkündür. Lastiklerin aşınmasından, boyasından ve selesinden ne kadar kullanıldığı anlaşılabilir. Ufak estetik kusurları göz ardı edebilirsiniz.

örnek: bianchi-kiz-cocuk-bisikleti-20-jant ya da salcano-20-jant-cocuk-bisikleti

Yeni almak istiyorsanız Salcano Muki, Cherry ya da vitesli olacaksa Fantasia, Bianchi Sissy ve Barbie  modelleri tercih edilebilir. Daha üst seviyelerde Merida, Trek, Specialized tercih edilebilir. Ümit marka bisikletler dayanıklıdır ancak biraz daha ağır oluyor, seleleri de yüksek kalabiliyor.

 

20 jant Erkek çocuğu:

İkinci el ve temiz erkek çocuk bisiklet bulmak genellikle zor oluyor. Yine de şansınızı deneyebilirsiniz.  Yeni olarak Bianchi Spider, Hit; Salcano Fantom ; Kron (pedalları metal olmasın) ya da Btwin Racing Boy modellerini öneririz. Çocuk 2 yıl kullanacaksa vitesli bir bisiklet tercih edebilirsiniz.

24 jant Kız bisiklet:

Bisikletin arka süspansiyonu olmasın. Bu bisikleti ağırlaştırır, güç tüketimini arttırır, minimum sele seviyesi de yüksek kalır.

Salcano Fantasia, Excel.

Bianchi (Bella, Fiore, vs) olabilir.

Yaz 2018 itibariyle fiyatlar 500 den başlamakta 800-900 tl’ye çıkmakta.

24 jant Erkek bisiklet:

Bisikletin arka süspansiyonu olmasın. (Salcano Hector almayın) Bu bisikleti ağırlaştırır, güç tüketimini arttırır, minimum sele seviyesi de yüksek kalır.

Arka süspansiyonsuz Ümit, Salcano (NG, Excel), Kron (XC) ya da Bianchi (Örneğin Star) modellerine bakabilirsiniz. Ön süspansiyon size kalmış. Vites sayısı önemsizdir. Alüminyum bisikletler daha hafif ve dayanıklı olur. Jantlar çift kat alüminyum olursa kaza sonunda yamulması daha zor olur. Çocuğun en azından ayak pençelerinin yere değmesine dikkat edin.

26 jant Kadın bisiklet:

Bisikletin arka süspansiyonu olmasın. Bu bisikleti ağırlaştırır, güç tüketimini arttırır, minimum sele seviyesi de yüksek kalır.

Salcano Fantasia, ya da onun türevleri olan Bodrum, İstanbul, Mostar, Üsküp modeller uygundur.

Bianchi’nin kadın bisikletleri de kalitelidir (Örn: Bella).

Bütçeniz kısıtlıysa Ümit, Belderia ya da Orbis düşünebilirsiniz.

26 jant Erkek bisiklet:

Bisikletin arka süspansiyonu olmasın. (Salcano Hector almayın) Bu bisikleti ağırlaştırır, güç tüketimini arttırır, minimum sele seviyesi de yüksek kalır.

Salcano NG, Kron TX, XC serileri olabilir. Bu boyda Bianchi önermiyoruz. Şehir bisikleti alacaksanız olabilir. Bir tık daha yukarıda Kross markayı deneyebilirsiniz.

28 jant bisiklet:

Daha uzun yol odaklı ya da şehir bisikleti almak isteyenler 28 jant düşünebilirler. Bu bisikletler biraz daha oturaklıdır, hızını alınca daha rahat giderler. Dar dönüşlerde diğer bisikletler kadar kıvrak değillerdir. Arabaya sığdırmak biraz daha zor olabilir, ancak boyunuz ortalamanın üstündeyse konfor ve hız açısından tercih edebilirsiniz.

Kadın bisikleti olarak Geotech , Carraro, Kron TX, Mosso Legarda ya da Salcano düşünebilirsiniz.

Erkek bisikleti olarak, Carraro Sportive, Kron TX, Mosso Legarda , Bianchi Touring düşünebilirsiniz.

Katlanır bisiklet:

Özellikle Decathlon’un açılmasıyla yaygınlaşan katlanır bisikletler bazıları için pratik bir seçim olabilir. Eğer bisikletin katlanır ve kolay taşınır olması bisiklet sürme ihtimalinizi büyük oranda artıracaksa bu sizin için doğru seçim olabilir. Bu bisikletler biraz daha oynaktır, ve dengeleri %10-20 oranında daha zordur (subjektif olarak), ancak iyi öğrendikten sonra bu farkı hissetmezsiniz. Biz 20″ bisikletleri kıyaslıyacağız.

Bianchi, Mosso, Ümit, Salcano önermiyoruz. 

Katlanır alacaksanız vitesli almanızı öneriyoruz. Ufak da olsa yokuşlarda vites sizi rahatlatır, başka bisikletlere binmenizi de kolaylaştırır.

Btwin hesaplı bir seçim (900 tl). Müşteriler selenin rahatsız olduğunu söylüyorlar. Fakat fiyatına göre sağlam bir bisiklet olduğunu söyleyebiliriz.

Tern kalite açısından iyi bir seçim.  Bütçeniz varsa bu markayı öneririz. (1800 tl)

Dahon markası da pahalı fakat kalitelidir.

 

Bisikletin bir araç olduğunu unutmayın, çok kalitesiz olmadığı sürece her bisiklet ayağınızı yerden kesecek, ve sizi A noktasından B noktasına rüzgarı hissettirerek götürecektir:) Keyifli sürüşler.

 

Bostancı Bisiklet

 

 

Bisikletle yokuş inmek, çıkmak, vitesler ve frenler…

Bisiklete yeni başlayanları, dengeyi kurduktan sonra en tedirgin eden etap yokuşlar oluyor. Çıkmak kuvvet ve denge, inmek ise serin kanlılık ve tedbir gerektiriyor. Bu yazıda o tepeyi aşmak için bilmemiz gereken teknik detayları paylaşacağım.

Yokuş Çıkmak:

Öncelikle, her yokuşu bisikletle çıkmak zorunda değiliz. Belli bir eğimin üstündeki yokuşları, inip yürümek hem daha hızlı hem daha ekonomik olacaktır. Bu kişiden kişiye, ve o anki enerji seviyenize göre değişiklik gösterebilir. Kendinizi tanıdıkça, ve yokuşları denedikçe sınırlarınızı öğrenebilirsiniz. Tabi ki, zamanla, kuvvet kazanıp normalde zorlandığınız yokuşları daha rahat çıkar hale de gelebilirsiniz.

Unutmamalı, amaç yokuşu fethetmek değil, pratik (ve eğlenceli) bir şekilde yol almak.

Yokuşa göre vites seçimi:

Eğer önümüzdeki yokuş bir kaç metrelik bir yokuşsa, ve dengeniz iyiyse, önceden biraz hızlanıp, momentum ile yokuşu fethetmeyi deneyebilirsiniz. Bunu yaparken vites değiştirmenize gerek yoktur. Yokuşun arkasını göremiyorsanız, bunu tavsiye etmiyorum, ya da tedbir alabileceğiniz bir hızla gitmenizi öneriyorum. Bir sürprizle (kedi, çukur, vs..) karşılaşmayın. Her ihtimale karşı fren yapmaya hazırlıklı gitmeli, elleriniz frenlerde olmalı.

Eğer yokuş uzuncaysa, yokuşa varmadan vitesi küçültmemiz gerekiyor, zira yokuşta hızımız azalınca bu zor olacaktır. Ama bisikleti iyi tanıyorsanız, ve hemen yaparım diyorsanız, momentumla ilk birkaç metreyi aşıp, hızlıca vites küçültmeyi deneyebilirsiniz.

Neden vites küçültülür?

Arabalarda olduğu gibi, yokuşlar bisiklette düşük vitesle çıkılır. Bu sayede pedala uygulamak zorunda olduğumuz kuvvet (tork) azalır. Dizlerimize de daha az yük binmiş olur. Ancak bunun karşılığında, bisiklet her rotasyonda daha az mesafe, dolayısıyla da daha yavaş gider.

Uzun ve düz bir yolda düşük vitesle gitmek bu yüzden mantıksızdır. Ancak nasıl ki arabada motoru zorlamamak için düşük vites/yüksek devir gerekir, bisiklette de, motor biz olduğumuzdan, vites küçültülür.

Yokuş uzun, eğimi de orta ve üstü ise, ön vitesi (sol el) 1, arka vitesi (sağ el) 1,2 veya 3 yapmalısınız. İlk seferde ağır gelirse, bir dahaki sefera daha küçük viteste deneyin.

Yokuşa çok yavaş girmezseniz denge kaybı yaşamazsınız. Pedallara sürekli ve kuvvetli basmalısınız. Düz yolda harcadığınız eforun üstünde bir efor olacaktır (merdiven çıkmak gibi). Hızınızı korumaya çalışın, bu sayede denge kaybına uğramazsınız.

Yokuşun ortasında durursanız, tekrar kalkış yapmak zor gelebilir. Bu durumda yapılacak bir iki şey vardır. Ya yürüyerek çıkmayı denersiniz, ya da yol genişse, enine kalkış yapıp sonra yine yukarı yönlenmeyi deneyebilirsiniz. Gidona hakimseniz, (ve yolda trafik yoksa) zigzaglar çizerek çıkmak da göreceli eğimi azaltacaktır.

Daha ileri bir teknik de, yokuşu ayakta pedallayarak çıkmaktır. Bunun için ayakta dengeli pedallayabiliyor olmanız ve yokuşa varmadan vitesi size direnç gösterecek bir ayara yükseltmeniz gerekiyor. Ayakta kullanmanın avantajı, bacak kuvvetine ek olarak vücut ağırlığınızı da pedala uygulayabiliyor olmanızdır. Uzun süre ayakta kullanmak yorucu olabilir, ancak kısa bir yokuşu vites azaltmadan çıkmanızı sağlayabilir. Ayakta pedallamayı bilmiyorsanız, bunu önce düz yolda, sonra çimlerde, sonra yokuşta denemenizi öneririm. Ayakta sürerken özellikle ön freni sıkmamaya özen gösterin.

Yokuşu fethettiniz. Gelelim inişe.

Yokuş İnmek:

Asıl önemli olan inişi doğru yapmaktır, çünkü hatalar tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Vites bu aşamada önemini yitiriyor, çünkü inerken pedal çevirmeyeceksiniz. Ancak önceden düz yolda tercih ettiğiniz vitese alırsanız, yokuş sonunda daha rahat edersiniz. (tabi bunlar dururken olmaz, seyir halinde olabilir – ve inerken viteslerle uğraşmanızı tavsiye etmiyorum, aklınız dağılmasın). İnişte, tecrübeniz yoksa sadece arka freni (sağ el) kullanmanızı öneririm. En temel kural BİSİKLETİN BELLİ BİR HIZIN ÜSTÜNE ÇIKMASINA MÜSAADE ETMEMEK olacaktır. Bunu da freni belli oranda sıkılı tutarak başarabilirsiniz. Pedal çevirmeden, güvenli bir hızda yokuşu inin. Freni az sıkarsanız bisiklet hızlanmaya devam eder, çok sıkarsanız bisiklet durur. İnerken kafanızı kaldırın yani yere bakmayın. Alıştıktan sonra yokuş inmek keyifli bir hal alacaktır.

 

Mutlu Sürüşler

 

 

 

 

 

 

Ankara Bisiklet Kursu Eğitmenlerini Arıyor

Tutkunuzu geçim kaynağına çevirmek istiyor musunuz?

İki tekerin özgürlüğünü başkalarıyla paylaşmak, ve onların ilk pedalına vesile olmak sizi mutlu eder mi?

Bisiklet Dersi - Bisiklet Kursu Bostancı

Bostancı Bisiklet KursuAnkara Eğitim Ekibi‘ni kurmak üzere bisiklet tutkunu eğitmenlerini arıyor. Bugüne kadar İstanbul’da beş yaşından altmışbeş yaşına yüzlerce kişiye başlangıç seviyesi bisiklet dersleri verdik ve ilk pedalın mutluluğunu yaşattık. Şimdi güvenlik ve insan odaklı felsefeyle Ankara Bisiklet Kursu‘nu kurmayı hedefliyoruz. Ankara’da özel bisiklet dersi verecek adayların:

 • Bisikleti sevmeleri, üzerinde vakit geçirmiş olmaları
 • Zinde olmaları
 • İnsanlarla iyi iletişim kurabilmeleri, sabırlı, güleryüzlü, ve hoşgörülü olmaları
 • Eğitim amacıyla kullanılabilecek bir (veya fazla) bisiklete, kask ve korumalığa sahip olmaları
 • Tercihen patlak tamiri, fren ayarı gibi ufak sorunları giderebilir olmaları

gerekmektedir.

Ücret saat başına 35 tl, (öğrenci başına tahminen 70-105 tl). Sistemimizin detayları için sitemizi inceleyebilirsiniz.

Başvuru için bizimle iletişime geçin:

call

Tel-whatsapp: 

0 (535) 305-8156

bostancibisiklet@gmail.com

Bostancı Bisiklet

“bisiklet özgürleştirir”

İstanbul Süslü Kadınlar Bisiklet Turu – Bisiklet Kiralama

İstanbul Süslü Kadınlar Bisiklet Turu 25 Eylül 2016 15:30 – 18:30 arası Kadıköy Rıhtımda (Kabataş Beşiktaş  Vapur iskelesi)  başlayacak. Etkinliğe binlerce kişi şimdiden katılacağını beyan etmiş durumda.

Ayrıntılar:

http://www.facebook.com/events/1639215166399720/

Biz de muhtemelen (kısmen) katılıyor olacağız, ve bisiklet kiralıyor olacağız. Önceden rezerve etmeyi unutmayın: 

call

tıkla ara

Tel-whatsapp: 

0 (535) 305-8156

Kiralama ücreti  30 tl / gün. Bisikletleri Yoğurtçu parkına getirebilir/yine oradan teslim alabiliriz.

 

egzoz değil parfüm kokusu 🙂

mutlu sürüşler

Bostancı Bisiklet

4 Saatte Kendi Kendinize Bisiklet Sürmeyi Öğrenin

Bisiklete binmek çocuktan büyüğe herkesin yaşam kalitesini arttırır, eğlenceli bir zaman geçirmesini sağlayabilir. Darbesiz aerobik bir aktivite olduğu için sakatlanma riski az olan bir egzersiz imkanı sunar. Karbon ayak izinizi azaltır, bölgenizde yollar müsait ise masrafsız bir ulaşım aracı görevi görebilir. Park, otopark derdi yoktur, yedek parçası ucuzdur. Motosiklete geçiş aracı olarak da kullanılabilir.

1000 tl veya üstü harcamanıza gerek yok, 200-300 tl’ye temiz bir 2. el bisiklete sahip olabilirsiniz.

Kısacası: bisiklete binmenin eksileri az , artıları çoktur. 

Aşılacak tek engel var:

-bisiklet sürmeyi öğrenmek

Size iki derste (2 saat + 2 saat) kendi kendinize bisiklet sürme tekniğini anlatacağım.

Bisiklet Nasıl Sürülür?

Gerekenler:

 • Tenha ve geniş bir alan (en az 30 metre uzunluk , 5-10 metre genişlik)
 • Mümkünse pürüzsüz ve yokuşsuz bir yüzey. Boyuna hafif bir eğim işimize yarayabilir.
 • Bir kask, bol su. İsterseniz, eldiven, dirseklik, dizlik takabilirsiniz.
 • Boyunuza uygun bir bisiklet. Mümkün olan en büyük tekerli bisikleti bulup, selesini boyunuza göre ayarlayın:
  • 155 cm ve üstü 26 jant
  • 135-155 24 jant
  • 120-135 20 jant
  • 120 altı 16 jant kullanabilir.
  • Önemli olan seleye oturduğunuzda ayak topuklarının yere değmesidir.
 • Spor ayakkabı
 • 15 numara anahtar (ingiliz anahtarı olabilir)

Bisikletin doğru çalıştığına emin olun, bilen birine sorun. Tekerleri şişik, frenleri tutar olmalı. Tekerler sürtünme yapmadan çevirince kendi kendine dönebilmeli. Ön ve arka freni öğrenin. Bisikletten bisiklete değişiklik gösterir. Sıkarak hangisi ön hangisi arka anlayabilirsiniz. Biz arka freni %100 kullanabiliriz, ancak ön freni ihtiyatlı kullanacağız, çok ciddi durumlar dışında %50 yi geçmeyecek şekilde sıkacağız.

1 – Bisikletin pedallarını sökün.

Bisiklet pedalını 15’lik anahtarla sökmeliyiz. Sökmeden de deneyebilirsiniz, ancak bacak arkalarınız moraracaktır, ve denge bulmanız daha zor olacaktır. Sağ pedal normal -yani saatin ters yönünde çıkar, ve iç tarafında (R) yazar. Geri takarken buna dikkat edeceksiniz. Sol pedal ters – yani saat yönünde çıkar, ve iç tarafında (L) yazar. Çıkarmak kolay olmayabilir, siz yapamazsanız birinden yardım isteyin.

2 – Oturma pozisyonu – frenleri tanıyalım

Artık bir bisi-scooter’ımız var. Tay-tay da denebilir: Pedalsız giden iki tekerli bi alet… Şimdi bisiklete oturun, frenleri sıkarak öne arkaya ayaklarınızla itmeye çalışın. Tek tek sıkın, sonra ikisini birden. Ön freni az, arka freni iyi sıkın. Frenlerin çalıştığına emin olun, ve kullanmaya, el pozisyonunuzu ayarlamaya alışın

3 – İleriye bakarak, iki ayakla kendimizi itirerek ilerleyin

Pedal olmadığı için taş devri metodu kullanacağız, mümkünse iki ayak birden ileri doğru ittirerek yol almaya ve denge kurmaya çalışacağız. Bu sırada önemli bir detay aşağıya değil gittiğimiz yöne bakmaktır. Aşağıya bakarsanız denge kuramazsınız.

5 – 10 dakika bu şekilde ilerleyin.

4 – Hızlanınca ayakları kaldırarak süzülmeye çalışın

Unutmayın, fizik kanunları gereği, tekerler hızlandıkça dengesi artar. Bir bozuk parayı düşünün, fırlatınca düz gider, ancak yavaşlayınca düşer. Bu yüzden ayaklarınızla dengeli itişler yaparak hızlanmaya çalışın. Çok hafif bir meyil varsa bundan faydalanabilirsiniz. Bu süreçte, dengede durduğunuz dönemlerde ayaklarınızı yerden kaldırarak süzülün. İleri bakmayı unutmayın. Hedefimiz en az 10 metre (5 bisiklet boyu kadar) desteksiz gidebilmek. Gerektiğinde frenleri kullanmayı unutmayın.

Bu aşamaya en geç 1-2 saatte gelebileceğinizi düşünüyorum. Eğer paten kaymış, ya da denge sporları yapmışsanız çok daha çabuk olabilir. İyice pekiştirdikten sonra, pedal aşamasına geçebiliriz.

5 – Pedalları takın ve varsa vitesleri ayarlayın

Artık pedalları takabiliriz. R yazan pedalı sağ tarafa, saat yönünde önce elle birkaç tur çevirerek (yanlış açıyla takmayın, aynakola tam dik açıda olmalı) sonra anahtarla takın. L yazan pedalı yine önce elle sonra anahtarla saatin ters yönünde çevirerek takın. Artık pedallamaya başlayabiliriz. Şimdi vitesli bir bisiklet kullanıyorsak, ön dişlilerden orta boy, arka dişlilerden ise, en büyükten 1-2 küçük boyda dişliye gelecek şekilde vitesleri ayarlayın. Vitesler, pedallar dönerken değiştirilmelidir.  Bir arkadaşınız varsa yardım isteyin yoksa, bisikleti ters çevirerek (tekerler yukarı gelecek şekilde) yere koyun, pedal çevirerek vitesleri ayarlayın. Bu vites kalkış yapmanızı kolaylaştıracak ortalama bir vitesdir. Vitesler pedal çevirme yumuşaklığını ayarlarlar. Ancak pedal yumuşadıkça, her döngüde daha az yol kateder bisiklet.

6 – İlk pedal

Aslında size iyilik yapıyorum, çünkü ayaklarla ittirmek ve gitmek daha zordu. Tek sorun kalkışı başarmak. Bu sırada ilk birkaç sefer bir kişi sizi biraz itip, yanınızdan gelirse faydası olacaktır. Ancak tek başınıza da olur. Kuvvetli ayağınız hangisiyse o taraf pedalını en üst seviye ile ön orta seviye arasına getirin. Bisiklet Nasıl Sürülür - ilk pedal

Diğer ayağınız yerde duracak.

Şimdi ileriya bakarak, pedaldaki ayağınızı kuvvetle aşağıya bastırırken, yerdeki ayağınızla da hız kazanmak için ittirin ve ileri gidin. Bu şekilde dengenizi bularak süzülmeye çalışın.

Birkaç denemeden sonra, pedal ayağınız en alt noktaya geldiğinde, diğer ayağınızı da pedala yerleştirmeye çalışın. Bakarak bulmaya çalışmayın. Bunu hemen yapmak zorunda değilsiniz, dengenizi bulduktan sonra yapabilirsiniz. Pedalları çevirerek gitmeye çalışın.

Kalkışı söktükten sonra siz de şaşıracaksınız. Hızınız ne çok az, ne de çok fazla olmalıdır. Elleriniz frenlerde sıkmaya hazır olmalıdır. Bir engele doğru yönelirseniz, ve yumuşak bir manevrayla kaçamazsanız, frenlerle durun. Çok hızlı olmayacağınız için, ufak çarpmalar, ve düşmeler çok riskli olmayacaktır. Yine de tedbiri elden bırakmayın. Çok hızlanmayın, frenleri ve ileri bakmayı unutmayın.

Buna iyice alıştıktan sonra vitesi arka çark daha küçük bir dişli olacak şekilde ayarlayabilir, seleyi biraz yükseltebilirsiniz. Bu daha rahat gitmenizi sağlar.

7 – Dönüşler

Dönüşlerden korkmayın. Pedallama aşamasında, farkında olmadan, dengenizi korumak için zaten ufak dönüşler yapıyordunuz. Şimdi düz giderken, yolun bazen sağından, bazen solundan gidin. Çok sık olmayacak şekilde zig-zag lar yapın. Bu sizi tam dönüşe hazırlar.

Kendinizi pedallar konusunda iyice rahat hissedince geniş ve meyilsiz bir alan bulun (en az 10m*10m) . Bu alanın etrafında dolaşın. Her iki yönde de geniş çemberler çizin. rahatladıkça daha dar çemberler daha sonra da 8 çizmeye başlayın.

Dönüşler esnasında bir husus, durmak gerektiğinde ön freni çok sıkmamaktır. Bu düşmeye davetiye çıkarır. Arka fren ağırlıklı, ön fren hafifçe sıkılmalıdır. Sebebi, yön veren teker kilitlendiği zaman, kontrolünüzü kaybedecek olmanızdır.

Artık bisiklete binmeyi öğrendiniz! Herhangi bir sorunuz/öneriniz varsa aşağıdaki yorumlar bölümüne yazabilirsiniz. 

*Unutmayın, dengeniz tam oturmadan hızlanmayın. Trafiğe çıkmayın. Bilen (ama hızlı gitmeyen) birinin arkasından giderek de hızlıca geliştirebilirsiniz. Bisikletli hafif vasıta olduğu için her zaman kendini korumayı ön plana almalıdır. Düşüş ve çarpmalar, eğer kaçınılmazsa, bisiklet bırakılmalı ve sürücü kendini kurtarmalıdır.

Eğer yardım isterseniz, bizi arayıp özel ders randevusu alabilirsiniz. Biz yanınızda bulunarak daha hızlı ve biraz daha güvenli öğrenmenizi sağlayabiliriz. Mutlu sürüşler.

Bostancı Bisiklet

call

tıkla ara

Tel-whatsapp:

0 (535) 305-8156

 

 

Bisiklet Kursu – İki Saatte Öğrenin!


Yorumlar

[fbcomments count="off" num="5"]

אופניים להשכרה באיסטנבול 25 לירה ליום

אופניים להשכרה באיסטנבול 25 לירה ליום

אנו מספקים שירותי השכרת אופניים באיסטנבול בצד האסייתי, כולל הובלה למיקומכם.

מחירים:

השכרה יומית: 25 לירה (33 ש”ח) השכרה שבועית: 90 לירה ( 120 ש”ח) לאופניים מסגרת ברזל 26 אינץ’

השכרה יומית: 30 לירה טורקית (40 ש”ח) השכרה שבועית: 125 לירה (165 ש”ח) לאופניים 28 אינץ’\מסגרת אלומיניום

call

call

Tel-whatsapp:

+90 (535) 305-8156

bostancibisiklet@gmail.com

אנו מספקים גם אופניים גם על בסיס שעתית, פרטים בטלפון

האופניים מתוחזקות ובמצב מצויין, לתמונות אפשר לפנות ב whatsapp

אנו נמצאים לאורך החוף בצד האסייתי של איסטנבול, בקרבת תחנות מטרו

טלפון:

אנחנו דוברים אנגלית, ספרדית וגרמנית

לפרטים נוספים בעברית 0504348063 ליאת

Bike friendly hours on public transportation in Istanbul

You can take your bike with you on public transportation in İstanbul during the following hours.

Metro and Tram

7 days a week
06:00 – 07:00
09:30 – 17:00

20:30 – 00:00

 

Marmaray:

7 days a week
 
06:00 – 07:00
09:00 – 16:00

20:00 – 00:00

Buses and Metrobus

7 days a week 
11:00 – 16:00
22:00 – 06:00

by Sea :

any hour

 İstanbul Public Transportation Map - Metro Metrobus and Tram lines

İstanbul Public Transportation Map – Metro Metrobus and Tram lines

rent a bicycle in İstanbul for 40 TL / day

We provide bike and e-bike rental service in İstanbul. You can rent a bicycle, hourly, daily or weekly.

Bike Models ( 2018)

 • Kiralık Bisiklet Kadıköy
  Salcano NG 26" V

Rental Fees regular bikes:

daily: 40 tl    weekly : 125 tl  for  aluminum framed and/or 28 inch bikes

Rental Fees e-bikes:

daily: 100 tl   weekly: 400 tl  for goccia/benelli city zero 250w 10ah e-bikes.

 

 

Bikes are in good working order. We can send you the pictures via whatsapp.

call

call

Tel-whatsapp:

+90 (535) 305-8156

bostancibisiklet@gmail.com

Where are we?

We are located on the Asian side of İstanbul, in Kadıköy Rıhtım – Near Boğa. (you can take the bike on metro during off-peak hours). You can reach Kadıköy via Ferry (from Beşiktaş, Karaköy, Eminönü), via Metrobüs, Metro, Bus from all around Istanbul. Contact us via Whatsapp or Phone if you need help with directions. E-bikes are near Bostancı Metro Station.

We are open

8:00 – 19:30 Weekdays & Saturday

12:00 – 19:30 Sunday

We require either a deposit or an ID.

 

E-Bike Rental / Electric Bicycle

We provide 250W, Benelli/Goccia folding e-bikes for rent. Range is 40-60 kms, speed limit is 25 km/h. It has pedalling assist system, and the assist ratio can be adjusted via left handlebar. The bike is foldable, you can take it to metro, ferry, or bus with you and weighs about 22 kg. If you want to rent an electric bicycle from us please contact us via phone or WhatsApp for details and availability. We are located near Bostancı Metro Statiton exit #2 on the East (asian) Side of Istanbul.

The price is 100 TL / day, 400/wk, 1000/month

call

call us

Tel-whatsapp:

0 (535) 305-8156

 

 

We speak Spanish, German and English.

Alquiler de Bicicletas eléctricas Estambul 

El precio de alquiler e-bike es 100 tl/ dia, 400/semana, 1000/mes. Necesitamos un deposito, y documento de identificacion. Mandenos un mensaje de WhatsApp para locacion, detalles y disponibilidad. Estamos cerca de estacion subterraneo Bostancı (salida #2) en la parte Asiatico de Estambul.

 

About us:

There are many bikes left unattended and there are many people who would love to ride a bike. So, we buy 2nd hand bikes, clean & repair them, and rent them out at competitive prices. We are passionate about cycling. We organize courses & tours as well.

Weather forecast for today (for weekly forecast: click here ):

Tags: cycling turkey , rent a bike istanbul , bike tour istanbul , bike rental istanbul , cycling istanbul , bicycle rental istanbul , bike tour turkey , cycling tour turkey , bicycle tour istanbul , rent a bike turkey , bicycle tour turkey , bike rental turkey , bicycle rental kadıköy , bicycle rental bostanci , bicycle rental bostancı , bicycle rental turkey , bicycle rental kadikoy , rent a bike kadıköy , rent a bike bostanci , rent a bike bostancı , rent a bike kadikoy , rent a bicyle istanbul , rent a bicyle kadıköy , rent a bicyle bostanci , rent a bicyle bostancı , rent a bicyle turkey , rent a bicyle kadikoy , bike rental kadıköy , bike rental bostanci , bike rental bostancı

Istanbul Cycling Tour – Asian Coast and Princess Island

This bicycle tour is an off-traffic, moderate difficulty sightseeing tour on Asian coast of Istanbul. It includes a 10 km coast from Kadıköy Harbor, to Bostancı, a ferry ride, a 7 km loop in Heybeliada (one of Princess Islands) and another ferry ride back to Kadıköy.

Istanbul Asian side full day Cycling Tour

Starting Time09:30
Duration7 hours
Cycling Distance17 km
Difficultymoderate (ages 8 and up)
Price35€ (four or more) 40€ (two to three people)
IncludedSandwich, Bikes, Guide, Ferry tickets, Park entrance fee
RouteKadıköy, Moda, Kalamış, Fenerbahçe, Caddebostan, Suadiye, Bostancı, Heybeliada (Princess Island)

You will get two see the best of the Asian side in Istanbul. This tour is suitable for kids of 8 years and up. You will have the option to walk or take horse cart ride (not included) in Heybeliada, if you prefer.

 

We provide the bikes. The tour starts in Kadıköy at 9:30 & ends at 16:30.  Children of age 8 and up can join the tour without difficulty (please inquire for children bikes) . You may choose to walk or make a horse-carriage tour in the Island, if you prefer not to ride through hills. There are two ferry rides in this tour (each lasts 1 hour)

Price:

35 – 40 € per person (sandwich included)

 

included in the price

 • bikes
 • ferry passages (Bostancı – Heybeliada, Heybeliada – Kadıköy)
 • small lunch (sandwich & drink)
 • tour guide
 • park entrance fee in Princess Island

please contact us for group discounts (more than 6 people) and  bike arrangements.

 

call

call

Tel-whatsapp:+0 (535)305-8156
bostancibisiklet@gmail.com

 

 

About the Route:

This is a popular route for the Istanbul residents (especially on the weekends). You will get a chance to see what regular people do in Istanbul as pastime. Click here to see the tour on a larger map of Istanbul.

 

Tour Itenerary:

 • Kadıköy Rıhtım (Harbour) 9:30
 • Kalamış Park & Marina
 • Fenerbahçe Park (10 minutes rest)
 • Start Coast Ride
 • Caddebostan (bathrooms) 10:45
 • Suadiye
 • Bostancı (bathrooms, teashops) 11:30
 • Ferry to Heybeliada – Princess Island (12:20)
 • Lunch
 • Walk & Ride in Heybeliada
 • Ferry to Kadıköy 15:15
 • Tour Ends (16:30)

How to get to Kadıköy from European Side:

You can take the ferries from Eminönü ,Karaköy, Kabataş or Beşiktaş to get to Kadıköy. There are 2-3 ferries per hour, the trip 20 minutes to get to Kadıköy. From the ferry station, it should take 10-20 minutes to walk to Yoğurtçu Park.

Click here for ferry timetable.

You can also take the Metrobus line if you live near it. We advise against taking a bus or dolmuş due to traffic, yet it is relatively better to cross Europ to Asia. You can check online for estimated times, and plan accordingly: there are buses and yellow dolmuş from Taksim Square straight to Kadıköy.

Here is an excellent guide that explains how to get to Kadıköy from the European side. Contact us if you need directions.

Bostancı Bisiklet Tours

we speak English, German, and Spanish